Опубліковувач

PHARE Zielone drzwi

Kapitał Ludzki - UE.jpg

 

Projekt pt. "Zielone drzwi-nadzieja dla bezrobotnych" realizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Pabianicach współfinansowany ze środków programu Unii Europejskiej PHARE 2002 "Koordynacja działań instytucji rynku pracy"

31 lipca 2005 roku Powiatowy Urząd Pracy w Pabianicach we współpracy z Izbą Rzemieślniczą w Łodzi zakończył realizację projektu pt. „Zielone drzwi – nadzieja dla bezrobotnych" współfinansowanego w ramach Programu PHARE 2002 Koordynacja działań instytucji rynku pracy.

Całościowy koszt projektu wyniósł 20.938, 52 euro, w tym wartość przyznanej dotacji 15.703, 89 euro.

Celem strategicznym projektu był rozwój potencjału organizacyjnego i merytorycznego Powiatowego Urzędu Pracy w Pabianicach, polegający na poszerzeniu zakresu usług świadczonych na rzecz osób bezrobotnych.

Rezultatem projektu było utworzenie i wyposażenie Sali komputerowej, w której prowadzone są bezpłatne kursy z zakresu obsługi komputera dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP w Pabianicach.

Sala została wyposażona w 10 zestawów komputerowych, w tym 4 współfinansowane w ramach dotacji.

W ramach projektu został również przeszkolony personel - 2 informatyków pełniących rolę "Trenerów trenerów". Osoby te w dalszej kolejności przez okres trzech miesięcy prowadziły zajęcia z 10 stażystami-osobami z wykształceniem informatycznymi, którzy przygotowywali się do prowadzenia zajęć z bezrobotnymi. Nadzór merytoryczny nad szkoleniem stażystów prowadził informatyk z Izby Rzemieślniczej – naszego partnera w projekcie.

W drugim etapie projektu czterech najwyżej ocenionych stażystów przeprowadziło pilotażowe szkolenie dla 60 osób bezrobotnych w okresie od maja do czerwca 2005 r. Tematyka szkoleń dotyczyła „Podstaw obsługi komputera z wykorzystaniem pakietu biurowego Office i internetu." Jak wykazała przeprowadzona ankieta 78% uczestników było bardzo zadowolonych z uczestnictwa w szkoleniu. Oprócz tego 90% słuchaczy oceniło realizację tematu na dobrym poziomie. Jednocześnie wskazując potrzebę zwiększenia ilości godzin.

Kolejnym rezultatem projektu było Kompleksowe opracowanie na temat poziomu informatyzacji małych i średnich przedsiębiorstw. Autorem opracowania była Izba Rzemieślnicza – partner w naszym projekcie. Celem badań było określenie, jakie zapotrzebowanie istnieje na rynku na osoby umiejące obsługiwać różnego rodzaju programy komputerowe. Izba Rzemieślnicza przeprowadziła badania i analizę lokalnego rynku pracy pod katem zapotrzebowania na pracowników posiadających praktyczne umiejętności związane z obsługą komputera. Wyniki badań i analizy zostały udostępnione wszystkim zainteresowanym. Po zakończeniu projektu Sala Szkoleniowa oraz personel wykwalifikowany w trakcie jego realizacji jest wykorzystywane w dalszych szkoleniach dla osób bezrobotnych. Na uwagę zasługę fakt, że bardzo wysoko zostały ocenione przez uczestników szkoleń materiały pomocnicze do nauki obsługi komputera- skrypty przygotowane prze stażystów-kandydatów na trenerów. Są one w dalszym ciągu udostępniane kolejnym grupom kursantów.

Projekt jest otwarty i uniwersalny, co pozwala na zaadaptowanie go w każdym, dowolnym regionie kraju, uwzględniając potrzeby danego regionu.

„Projekt współfinansowany ze środków programu Unii Europejskiej Phare realizowany pod nadzorem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości"

Informacje o publikacji dokumentu